Živý přenos obrazu dítěte mamince

Podívejte se na reportáž Olomoucké televize o tom, jak naše kamery maminkám pomáhají.

Vazba mezi maminkou a dítětem je tím snad nejdůležitějším, to je nesporné. V případě, že vše probíhá normálně, je maminka se svým dítkem již od počátku. Jak ale pomoci maminkám, jejichž miminko leží u nás v inkubátoru na intenzivní péči? Třeba po předčasném porodu? Tato otázka mne dlouho trápila. Ačkoliv maminky, které mají miminko v inkubátoru mají na naše oddělení přístup kdykoliv, ne vždy je to možné. Kupříkladu když jsou rodiče zdaleka a nemohou každý den dojíždět do nemocnice, či když to zdravotní stav maminky neumožňuje. V roce 2014 jsme na našem oddělení zavedli jako první v republice možnost živého

přenosu obrázku miminka přímo z inkubátoru. Prostřednictvím webkamery, která je umístěna nad inkubátorem mohou rodiče kdykoliv sledovat, jak se jejich dítku daří. Je to nesmírně krásná a povzbuzující věc pro rodiče a významně jim ulehčuje snášet odloučení od svého potomka. 

Začali jsem před dvěma lety se dvěma kamerami, nyní jich máme 10 a připravujeme spuštění dalších. Jedná se přitom o velmi ojedinělou věc v celé Evropě. Dobrou zprávou je, že se námi inspirovali kolegové v Ostravě, kteří spuštění kamer v inkubátorech připravují.