Otevřený dopis Ing. Martinu Tesaříkovi,
kandidátovi v senátních volbách (ČSSD)


Vážený pane senátore,

nedávno jste ve velké části obcí senátního obvodu č. 61 (Olomouc a okolí) umístil například na sloupech veřejného osvětlení množství reklamy. Z delší vzdálenosti budí dojem poutače na cirkus, ale z dostatečné blízkosti jde jednoznačně o volební kampaň na místech, která k tomu nejsou určena. Místa k vylepování plakátů jsou v každé obci určena a na jiných místech povolena nejsou. Ale to za ta léta strávená v politice určitě velmi dobře víte.

Ve většině obcí jste prokazatelně bez vědomí jejich vedení, bez povolení a v některých případech i přímo navzdory jejich zákazu na sloupy veřejného osvětlení vylepil možná stovky nedůstojných papundeklových desek se svými volebními plakáty.

Technické služby některých obcí pak Vaše plakáty musely odstranit. Už to je samo o sobě přestupek spočívající ve zneužití veřejných prostředků. Jde tedy jednoznačně o zcela vědomé a účelové využití majetku obcí i jiných subjektů k politické kampani. Takovýto "divoký" zábor veřejného prostoru je nepřijatelný a nezákonný. Musím Vás zdvořile požádat, abyste takto dále nepostupoval a nechal tyto reklamy co nejdříve odstranit. Pokud by se všichni kandidáti do Senátu chovali stejně jako Vy, byl by každý sloup oblepen devíti plakáty...

Vážený pane inženýre, za ta desetiletí Vašeho působení byla politická kampaň v senátním obvodě č. 61 záležitostí stereotypů. Nyní ale rezolutně žádám, aby odpovídaly politické a estetické kultuře, tak jak si všichni obyvatelé obcí Olomoucka zaslouží. Opravdu považujete svoje papundeklové desky za hodnotnější než vkus obyvatel obcí? Míníte to s občany Olomouce opravdu vážně, když jim tyto garážové výtvory připomínající předlistopadové nástěnky s klidným svědomím vnucujete? S arogancí k vedením obcí, a dokonce k jejich rozhodnutí?

Vadí mi, že tímto jednáním snižujete důvěryhodnost nás ostatních, kandidátů na senátory v podzimních volbách. Senátor má sloužit lidem. Nesmí se chovat mocnářsky a svévolně. Na začátku nástupu do funkce slibuje, že bude ctít ústavu a zákony. Byl bych velmi rád, kdybyste se alespoň v předvolební kampani dle tohoto slibu, který jste ostatně sám složil, choval. Svým jednáním zavádíte nebezpečný princip, podle něhož s obecním či veřejným majetkem lze zacházet svévolně a používat jej k vlastnímu prospěchu. To je naprosto nepřípustné.

Tvrdíte, že hájíte zájmy a tradice Hané. Pokud si ono hájení představujete jako pohrdání pravidly i jednotlivými obcemi, je čas na změnu.

Bude-li se politika, jakou nyní představujete, řídit krédem "účel světí prostředky", bude to pro všechny cesta zpět o několik desetiletí.

Žádám Vás tedy, abyste své reklamy z veřejného prostranství co nejdříve odstranil. Omluvu obcím zřejmě očekávat nelze.

S úctou,

MUDr. Lumír Kantor, Ph.D.
Primář Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci
Kandidát do Senátu za Olomoucko