Budování nové porodnice ve Fakultní nemocnici v Olomouci.

Pro občany volebního obvodu 61, tedy Olomouc a okolní obce jsem si stanovil několik prospěšných cílů. Jedním z nejdůležitějších i nejobtížnějších je vybudování nové porodnice ve Fakultní nemocnici. Nejmodernější v České republice a srovnatelné s nejlepšími v Evropě.

Jako primář novorozeneckého oddělení přesně vím, jaké jsou nejmodernější směry ve světě a kam se současné porodnictví a péče o dítě ubírá. V Evropě i ve světě je koncept, který se snažím prosadit pro Olomouc, ojedinělý. Vzor čerpáme v Amsterdamu, tam ho do velké míry vyvinuli a převzali základ i z Toronta v Kanadě. Tedy inspiraci jsem získal asi před rokem, kdy jsem Holandsko za tím účelem navštívil poprvé. Od té doby jsem tam byl několikrát. Naposledy jsem ho navštívil i s kolegy a sestrami. Přínos nové porodnice bude především v tom, že bude maximálně vstřícná dětem i celým rodinám. A to jak na oddělení zdravých dětí, tak i na jednotce intenzivní péče. V ideálním

(ale zároveň reálném) případě by s dětmi rodiče mohli trávit i 24 hodin po sedm dnů v týdnu. Nebyly by porodní sály v tradičním slova smyslu a maminkám by odpadaly stresy ze stěhování z pokoje na pokoj. A mnoho jiného. Tento systém bude vyžadovat mnoho změn a to včetně vzdělávacích programů pro personál, nových postupů, velmi intenzivní spolupráci složky porodnické i novorozenecké. Výsledkem pak bude stav, kdy pobyt v porodnici bude snesitelný i pro těch několik málo rodiček, které na Olomoucku rodí doma. Tím se zvýší jejich bezpečí. Ale hlavním cílem je zajistit spokojenost, pohodlí a domácí atmosféru pro všechny nastávající maminky z Olomouce a okolí, ale v případě vážně nemocných novorozenců i z celého kraje.

Svými znalostmi, zkušenostmi i odborností chci ve Fakultní nemocnici v Olomouci přispět k vybudování nejmodernější porodnice České republiky. Dětem a jejich rodinám poskytnout to nejvyšší pohodlí, bezpečí, podporu a vlídné prostředí.