Nominovat profesora Josefa Jařaba z Univerzity Palackého na Stříbrnou pamětní medaili Senátu bylo vlastně jedno z nejjednodušších rozhodnutí, která jsem doposud v Senátu udělal. Medaili si zaslouží a pevně jsem věřil, že mu bude skutečně udělena. O to víc jsem rád, že si ocenění osobně převzal při dnešním slavnostním aktu.
Ze srdce Vám, milý pane profesore, gratuluji 

25.9.2017 - Seminář "Současný stav a možnosti dětské paliativní péče v ČR" organizuji v Senát Parlamentu ČR mj. proto, že se tématu věnujeme na oddělení již mnoho let. Umírání dětí je smutnou realitou a zdaleka se nejedná o okrajové téma. Sejde se zde na 60 odborníků, kteří budou společně diskutovat o možnostech dalšího vývoje v dané problematice. Na téma i náš seminář upozornila také včerejší hlavní zpravodajská relace České televize.

(Záznam vysílání ZDE od 34:38 min)

23.9.2017 - Den maličkých je už druhým setkáním miminek, které byly hospitalizovány na Novorozenecká JIP Olomouc a prožily tam první dny svého života. Jsem dojatý, že celou akci zorganizovali sestřičky a lékaři, se kterými jsme společně zjišťovali, jak se dětem daří. 

21.9.2017 - Právě teď probíhá zahájení Týden komunikace osob se sluchovým postižením na půdě Senát Parlamentu ČR pod mou záštitou. Děkuji organizátorům a Senátorka Renatě Chmelové za jejich čas a účast.

Máte v úterý cestu do Prahy? Zastavte se v Senátu PČR na zahájení výstavy "Dočasná přítomnost" Barbory Skopalíkové a Svatopluka Klesnila! Osudy lidí a sakrálních staveb v prostředí severomoravských Sudet zachycené na fotografiích představíme v Chodbě místopředsedů od 17 hodin.
Svoji účast, prosím, potvrďte na emailu kantorl@senat.cz. 

20.9.2017 - Včera jsme měli na Novorozenecká JIP Olomouc přímo velvyslaneckou návštěvu! Norské delegaci jsme představili naši práci a ukázali moderní přístroje, které byly financovány z Norských fondů

18.9.2017 - Zaštítit 6. ročník festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postiženímv Senátu Parlamentu ČR je pro mne velká pocta. Vážím si práce a času, který tomuto důležitému projektu organizátoři věnují. Ať se vše vydaří!  

16.9.2017 - V Olomouci právě probíhá konference ke 100. výročí narození prof. Vojty. Jeho rehabilitace vrátila do normálního života mnoho lidí. Metodu, s níž přišel, učí a excelentně aplikují v RL-Corpus. Jsem hrdý na to, že jsem se s panem profesorem osobně na jednom z těchto kurzů setkal.

15.9.2017 - Busta Tomáše G. Masaryka byla jednou z prvních věcí, které jsem přinesl do své senátní kanceláře. Patřila mému tatínkovi a provázela mne od dětství. Jeho památku jsem včera uctil květinou na pietním aktu k 80. výročí úmrtí. 

13.9.2017 - Můj týden na skautském táboře aneb jak jsme připravovali palačinky. Skauting (nejen) děti moc baví, a proto bych vás rád pozval na víkendovou akci "Skauti dětem", která se koná 15. a 16.9.2017 v Bezručových sadech (Výpadu). Více informací najdete na https://skauti-detem.webnode.cz/

11.9.2017 - K hudbě mám od dětství velmi blízký vztah, a proto jsem se na Mezinárodní festival vojenských hudeb v Olomouci velmi těšil. Doufám, že se všem účastníkům přehlídky, stejně jako mně, moc líbil!

8.9.2017 - V roce 1968 jsem do základní školy v Helsinské ulici nastupoval jako prvňáček. V pondělí jsem měl tu čest zahájit tam nový školní rok. Doufám, že se všem dětem, žákům a studentům první týden po prázdninách vydařil! :) 

4.9.2017 - Proč jsem se rozhodl podpořit návrh na zrušení části zákona 196/2012 Sb.? Nepodporuji billboardy u silnic. Dokonce je tam nevidím rád. Ale zároveň nesouhlasím s tím, že byly vyvlastněny v rámci veřejného zájmu bez bližší specifikace a náhrady.

Více informací k samotnému podání získáte ZDE.

20.8.2017 - Má sobota v té nejlepší společnosti, společnosti rodin, během Celostátního setkání mládeže Olomouc 2017.

16.8.2017 - Dnes jsem na schůzi Senátu Parlamentu ČR podpořil právní zakotvení mobilních hospiců. Jeden paragraf tak zařadil ústavní i mobilní hospicovou péči mezi zdravotní služby. Výborná zpráva nejen pro náš mobilní hospic Nejste sami - mobilní hospic v Olomouci.

11.8.2017 - Obce Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou vznikly teprve v roce 2016. Přestože za sebou mají velký kus práce, dál se potýkají s řadou vážných problémů. Oprava cest, status lesů a začátek školy v sedm hodin patří k těm nejpalčivějším. Společně s paní senátorkou Jitkou Seitlovou, se kterou jsme setkání se starosty hostili, budeme hledat řešení.

8.8.2017 - Chobotničky ve druhém patře Novorozenecké JIP Olomouc způsobily nečekaný rozruch. Na reportáž TV Morava se můžete podívat ZDE.

5.8.2017 - Na skautském táboře jsem navštívil i schůzi zastupitelstva obce Otaslavice. Jejich starosta, Marek Hýbl, nám hodně pomáhal a velké díky patří i zastupitelům za to, co pro skauty dělají a jaké zázemí jim poskytují. Při té příležitosti jsme společně jednali o problémech s terénními motorkami a čtyřkolkami. Jezdci se bezohledně motají v lesích, nerespektují cesty, prohání se u tábora a kolem pracujících v lese. Bez respektu k ostatním, k přírodě i zákonům.

Na snímcích je patrná erozní rýha. Během deseti dnů projelo asi 15 osob a prohloubení po deštích je 15 cm. Metráky hlíny z lesa se tak ocitly na louce, kořeny se bolestně obnažily...opravdu to vnímám jako problém. Máte podobnou zkušenost i v jiných místech republiky?

2.8.2017 - Tak jsem byl asi po dvaceti letech téměř na celém skautském táboře. Můj pobyt byl přerušeno čtyřmi dny zasedání Senátu v Praze. Děkuji skautkám a světluškám, že mě s sebou vzaly. Pomáhal jsem vařit, vozit vodu, nakupovat a odvážel odpadky. Šotci - 2.roj Světlušek z Olomouce je bezva. Jejich vůdkyní Vrtulce díky za zodpovědnost, obětavost a nasazení. To platí pro všechny vedoucí, kteří zdarma a nezištně pečují o nejmladší generaci. Ještě se s vámi o některé zážitky podělím. I po těch desetiletích jsem stále přesvědčen, že poctivý skauting je úžasnou výchovnou metodou.

28.7.2017 - Včera jsem zažil nádhernou Vivaldiho barokní serenátu plnou fantastických kostýmů, kulis a samozřejmě úžasného zpěvu a hudby pod taktovkou Ensemble Damian. Olomoucké barokní slavnosti jsou opravdu unikátní, účastníte se jich?

27.7.2017 - Rád bych se s vámi podělil o novinku z mého Novorozenecká JIP Olomouc. Už jste slyšeli o chobotničkách? Pochází z krásného projektu Nedoklubko a s paní ředitelkou, Lucií Žáčkovou, spolupracujeme mnoho let. Práce celého týmu je neskutečná a má nádherné výsledky.

Novorozenecká JIP Olomouc - DOCHÁZÍ NÁM CHOBOTNIČKY!!!
V poslední době si naše maličká miminka velmi oblíbila háčkované chobotničky, které jsme dostali darem od šikovných maminek. Tyto chobotničky mají děti po celou dobu hospitalizace u sebe, jsou díky nim klidnější, cítí se víc v bezpečí a nakonec si je odnesou domů.
Protože bychom rádi věnovali chobotničku každému, hledáme šikovné ruce, které by nám ji podle návodu zvládly vyrobit.
Za každou snahu DĚKUJEME!!!

Odkaz ZDE.

24.7.2017 - Málo mediků a za pět let kritický nedostatek lékařů. Téma, které jsem otevřel s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy, panem profesorem Stanislav Štechem v Senátu Parlamentu ČR.

20.7.2017 - Paní Tesaříková ručně drátkuje mé dárky pro vás, ať už drátěného čápa, kytičky nebo andílky. Moc rád jsem celou její rodinu přivítal ve Valdštejnském paláci.

19.7.2017 - Přišlo mi téměř sto emailů s žádostí o podporu zákona proti týrání zvířat. Jednat o něm budeme v patek v Senátu. Můžu vas ujistit, že zákon podpořím. Snadné, reflektuje můj pohled na život a jeho hodnotu.

17.6.2017 - Pan prof. Jařab, osobní přítel a první senátor mého obvodu, slaví 80. narozeniny! Jsem moc rád, že jsme se při té příležitosti společně sešli k odhalení 22. lavičky Václava Havla.

12.6.2017 - Před necelym týdnem jsem hlasoval v jednani Senatu pro zachování vlivu neziskových organizací na stavební řízení. Tedy podle velmi propracovaného návrhu senátorky Jitky Seitlové. Neprošlo. Škoda. Další rána občanské společnosti...

7.6.2017 - Cestou do Senátu jsem míjel Rudolfinum zahalené do smutku. Před ním zvaly plakáty na další sezonu České filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka.

Odešel další velký český dirigent přesahující hranice nejen států, ale i času.
O čem si asi v nebeském orchestru s pány Antonínem Dvořákem, Václavem Talichem, Václavem Neumannem, Rafaelem Kubelíkem a mnoha jinými povídá?
Můžete se s Jiřím Bělohlávkem rozloučit dnes od dvou do pěti hodin právě v Rudolfinu.

5.6.2017 - Zahájil jsem dnes v Senat XVI. mezinárodní konferenci o rodinách a možnostech propojení s komunální a státní politikou. Témat mnoho, jeden den by nestačil. Zminil jsem se mimo jiné i o tom, že podpora rodináum je nutná především v rovině morální. Musí vědět, že i kejich okolí si váží jejich role. Take soužití generací by mělo mít širší záběr. A měli bychom chápat, ze starší lide přináší mnoho dobrého. A hodně jiného zaznělo. A přidávam pohled z okna mé kanceláře v Praze. Vidim do oken Kolovratskeho palace (Senát), vpravo Pálfyho palác (konzervatoř) a v pozadí Valdštejnský palác. Myslím, ze do konzervatoře jsem dnes viděl vstupovat Antonína Dvořáka. :-)

5.6.2017 - Dva dny na Hanákových dnech, které pořádalo mimo jiné naše oddělení mi přineslo radost z toho, že jsem byl s mými milými kolegy lékaři a sestřičkami. Dobrá příležitost k přednášení a debatám o novorozencích i pro ty služebně nejmladší. Jezdíme takhle s kolegy z Moravy už 25 let. I díky tomu má myslím naše neonatologie dobrý zvuk... Novorozenecká úmrtnost 1, 5 promile. Díky, kolegyně a kolegové. Jsem na vas hrdý. A bylo to zase fajn.

31.5.2017 - Tak od včerejšího rána v Praze. Ráno zahájení konference o respiračních chorobách, pak v deset hodin na Strakově akademii seminář o tom, že by měla vzniknout instituce veřejného ochránce lidských práv pro děti. Užitečné a potřebné, jakkoliv se to může zdát části lidem zbytečné. Váhá se s tím už mnoho let. Dále jsem v Senátu absolvoval seminář o digitalizaci zdravotnictví. Následná setkání s kolegy ohledně některých věcí v porodnické a neonatologické problematice (moc hezká restaurace v Pálfyho paláci vedle Senatu, je tam i konzervatoř). Hra na flétnu se mi někdy ozývá do oken kanceláře, moc mi to připomíná tatínka. Pak jednání klubu senátorů a v noci procházka domů. Ráno pak jednání pléna Senátu a nyní, po poledni jsme vpodstatě u prvního bodu...kariérní řád pro školství. Ale také setkání třeba se senátorem Václavem Chaloupkem. Během posledního půl roku jsme se několikrát setkali a velmi si rozumíme. Má za sebou moc zajímavý a i dost drsný život. Přesto je plný laskavosti...

17.5.2017 - Pojďte s námi již počtvrté vyprodat kino Metropol! Přidávám se a sám rád pozvání přijímám.

Více informací naleznete ZDE.

10.5.2017 - Každému z nás by měla Preambule Ústavy České republiky připomenout základní honoty a jsem rád, že jsem mohl promluvit na dnešní demonstraci, která se proti současnému politickému nevkusu, který vládne na hradě a proti ohýbání Ústavy a demokracie v ČR, která se konala na Žerotínském náměstí v Olomouci.

Měli bychom zabránit tomu, aby se lež stala oficiálně sdělovanou normou. Protože je to zcela zásadní věc. Nejen pro nás ale také pro generaci našich dětí.

Dnes jsme na výjezdním zasedání klubu KDU-ČSL a nezávislí dlouze diskutovali o současné politické situaci a o tom, jak je zacházeno s Ústavou, základním dokumentem našeho státu. Naše prohlášení podepsala již více než třetina členů Senátu Parlamentu ČR.

Text prohlášení naleznete ZDE.

19.4.2017 - Momentka z dnešní milé návštěvy Kamila Andree v doprovodu svého vídeňského stážisty a studenta práv v Senát Parlamentu ČR.

18.4.2017 - Zákon o registru smluv, tedy zákon, který zavádí povinnost zveřejňovat všechny smlouvy na internetu je jedním z nejsledovanějších od doby, kdy jsem byl zvolen senátorem. 

V posledních týdnech jsem vedl řadu jednání a diskusí s občany i odborníky, vyrovnával se s tlakem lobbistů z nejrůznějších organizací ( i těch proklamativně prodemokratických...). Můj názor však zůstává pevný. Jsem pro maximální možnou otevřenost a transparentnost nakládání s veřejnými prostředky. Jsem však zároveň členem Parlamentu ČR a mým úkolem je také stát chránit. 

Budu tedy hlasovat pro registr smluv, ovšem se dvěma výjimkami. Podpořím vynětí povinnosti tyto smlouvy zveřejňovat pro národní podnik Budvar a vysoké školy v oblasti smluvního výzkumu. Sám na Lékařské fakultě UP vyučuji a vím, že zveřejňování smluv, které se týkají výzkumu a jsou zadávány soukromými firmami, by bylo velkou překážkou a problémem. Mimo to se v oblasti smluvního vyzkumu jedná o neveřejné prostředky. V tomto případě by zamýšlený efekt šel proti smyslu výzkumu. Třeba tím, ze firmy zadávající smluvni výzkum by přestaly zakázky zadávat a šly by do zahraničních škol. V prostředí výzkumu se pohybuji dvacet let a dovedu zodpovědně posoudit situaci. Fungující vysoké školství je mě prioritou a jeho ohrožení je tedy pro mne nepřijatelné.

12.4.2017 - Každý den jsem udiven tím, co dokážeme. Je tomu skutečně tak. O důležitých tématech, o péči o nejmenší děti i o tom, kdy začíná život se můžet dočíst v posledním čísle Žurnálu Univerzity Palackého.

Rozhovor si můžete přečíst ZDE.

8.4.2017 - Na novorozeneckém oddělení a porodnici jsme měli příležitost vzdělávat se ve styku s rodiči v případě ztráty dítěte. Ať už po porodu nebo před porodem. Kurzem prošlo 105 zaměstnanců Fakultní nemocnice v Olomouci, Mojí snahou bylo, aby záběr byl co nejširší, od dětských sester a porodních asistentek i lékařů a lékařek. Kurzy pro nás připravila Prázdná kolébka ze sdružení Dlouhá cesta. Díky Abbvie za podporu. A díky mým kolegyním a kolegům za trpělivost (kurz trval vždy tři měsíce). Instruktorkám a i rodičům, Bylo to pro všechny emocionálně vyčerpávající... Byl to trochu experiment, nevím o tom, že by některé oddělení toto téma takto komplexně řešilo. O to větší respekt vám všem, kdo jste se zúčastnili. Tyto věci se mohou řešit opravdu jen pozvolna...

5.4.2017 - Na Slovanském gymnáziu Olomouc jsem měl dnes dopoledne tu čest zahájit spolu s panem ředitelem krajské kolo dějepisné olympiády. Tato olympiáda je jedinečná a značně se liší od všech ostatních. Letos soutěžila družstva z celého Olomouckého kraje o posup do celostátního kola ve znalostech z období 1948-1967. Z odbobí nesmírně důležitého pro naše dějiny, s řadou paralel k událostem současnosti. Je důležité mít na paměti milníky naší historie a jsem velmi rád, že mladá generace se těmto otázkám věnuje. Bylo mi ctí a děkuji, že jsem mohl tuto událost podpořit. Děkuji panu řediteli a učitelům gymnázia, jejichž práce si velmi vážím.

31.3.2017 - Rozhovor v Hanáckých novinách. Tentokrát nejen o politice a mé cestě k ní. 

Rozhovor naleznete ZDE.

30.3.2017 - Radost!!! Už dva dny před termínem se podařilo vybrat peníze na Stolperstein před Hálkovu školu. A taky mě moc dělá radost, že se zúčastnily i třídní kolektivy. Smekám před jejich paní učitelkou a učitelem Stejně jako před těmi dětmi a vámi, kdo jste peníze zaslali. Splnilo se tak i moje přání, které nosím v hlavě nejméně rok... S Petr Papoušek jsme se dnes domluvili, že začneme na Kameni zmizelých pracovat tak, aby byl co nejdřív osazen. Ale může to trvat i rok... Přece je to jenom dílo, které může dělat pouze jeden člověk na světě. Děkuji všem, kdo peníze zaslali i těm, kdo projekt podpořili.

Stránku projektu můžete navštívit ZDE.

15.3.2017 - Tak mám za sebou v Praze různá jednání. Včera a pokračuji dneska. Vše rozpracováno a snad to povede k dobrému. Zvýšení počtu mediků v průběhu dalších let. Za nějakých pět let bude prohlouben už tak těžký deficit lékařů. Asi minus 3000 lékařů... Dále jsem se zabýval dětskou paliativni péčí, podporou dlouhodobé intenzivní péče u dětí ( zatím odděleni v Hořovicích a VN Olomouc). Včera ráno jsem se setkal s pani ředitelkou české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO). Plánovali jsme různé aktivity, mimo jiné i v oblasti domácího násili. Ted začíná seminář o sociální péči ve vztahu k zdravotnim sestram...V hlavním sále Senatu na stropě se nechal vymalovat Albrecht z Valdštejna jako bůh války. Nad hlavou ma vymalovaný Mars. Tak tady pod ním sedíme a mluvime o sociální péči... Dělí nas necelých 400 let...

9.3.2017 - V posledních dvou dnech probíhala již 5. schůze Senát Parlamentu ČR. Během zasedání se mi podařilo iniciovat jednání mezi zástupci asociace lékařských fakult, děkanem Lékařské fakulty Univerzity Palackého prof. Kolářem a ministryní školství Valachovou. Na zaklade analýzy Ústavu zdravotnických informací a statistiky vychází, že za 5 let budou v České republice schazet tisíce lékařů. Pokousime se tomu předejít mimo jiné i zvýšením počtu mediků na lékařských fakultách. Zúčastnili se i předseda výboru pro vzdělávání Zdeněk Papoušek a člen tohoto výboru Jiří Čunek. Do 14 dní bude následovat další schůzka.

27.2.2017 - Vystoupení na zastupitelstvu Olomouckého kraje k odvolání hejtmana

Můj vyjádření k situaci ohledně odvolání hejtmana Olomouckého ktaje si můžete přečíst ZDE.

20.2.2017 - Dnes dopoledne jsem pokračoval v "průzkumu situace" ohledně východní tangenty. Dnes spolu se zástupci komisí olomouckých městských částí a starostou Samotišek. Začínám mít představu, jak dál. Další jednání budou následovat brzy.

19.2.2017 - Sobotní večer jsem strávil na dvou plesech, jeden byl hezčí než druhý. Hanácký ples na zámku ve Velké Bystřici byl plný barev a krojů. A na Lidovém bále v Olomouci jsem se po dlouhé době potkal s mnoha známým. Děkuji všem za milá setkání.

7.2.2017 - Postupně jsem se během posledních dvou měsíců setkal se všemi bývalými olomouckými senátory. Kontinuita je pro mne velmi důležitá. dnešní ráno jsem s bývalým senátorem Martinem Tesaříkem a panem Miloslavem Šmídou probíral současnou situaci kolem východní tangenty.

7.2.2017 - Situace kolem hejtmana Košty mě mírně řečeno udivuje. Jedná se o typickou ukázku manipulace s voliči, s osudy jednotlivých lidí, což považuji za politické inženýrství. V této situaci nemohu jen tak přejít to, že se jedná opět o velkou politickou ostudu našeho kraje.

6.2.2017 - Komise městské části Olomouc-Pavlovičky mě pozvala na své zasedání. Spojila ho s besedou s občany. Mluvili jsme dlouze o problémech Pavloviček a probrali i situaci kolem východní tangenty. Jsem vděčný za řadu podnětů. Naslouchat, pomáhat a hledat řešení místních problémů je koneckonců jedna z rolí senátora.</p>

1.2.2017 - Před deseti lety vyšla kniha o pramenech a drobných památkách v okolí Jeseníku-lázní. V Olomouci jsme se setkali s autorem Lukášem Abtem. Sympatický člověk, zná snad každý kámen v okolí Jeseníka. Historii i současnost. Chystá vydání další knihy o Jesenickych pramenech. Bude hezká a cenná. Podporuji ji.

31.1.2017 - Jedna z věcí z dnes přijatého zákona o vzdělávání zdravotníků č. 95 (zjednodušeně nazváno). Nebudou dětští lékaři jen pro praktické lékaře pro děti a dorost a zvlášť jen pro nemocnice. Bude jen jedno vzdělávání pro všechny pediatry. To je moc dobrá zpráva. Když jsem začínal s dětským lékařstvím, pracoval jsem v nemocnici i zastupoval dlouhodobě na "obvodě". Bavilo mě obojí a jedině tento režim dává smysl. Mám radost. Naši učitelé - široce vzdělání pediatři by dnes měli radost taky. Ale byla to bitva na mnoha frontách...ještě musí podepsat prezident. A bude vyhráno...

26.1.2017 - Dnešní dopoledne jsem strávil v Dubu nad Moravou na zasedání valné hromady Mikroregionu Království. Byla to další nová a velmi příjemná zkušenost v roli senátora. Děkuji za pozvání a také za vřelé přijetí starostům všech 14 obcí, které tento hanácký mikroregion, který je ve své činnosti jedním z nejaktivnějších v našem kraji, tvoří.

Jsem nesmírně rád, že dnes Senát Parlamentu ČR schválil zákon o ochraně zdraví, známý spíše pod označením "protikuřácký zákon". Je to do značné míry revoluční norma, která nás přibližuje standardu nejen západní Evropy a bude mít nepochybně kladný dopad na prevenci kouření zejména pro mladistvé a děti, ale také pro nás pro všechny. Projednávání tohoto zákona bylo už na Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, jehož jsem členem, důkladné a jsem rád, že plénum Senátu se k názoru tohoto výboru přiklonilo a zákon byl dnes schválen.

19.1.2017 - Včera jsem uvedl důvody proč se nemohu zúčastnit dnešního projednávání zákona o návykových látkách. Mrzí mě to, ale člověk musí dostát svých povinností, zorganizovaných ještě před volbami. Každopádně, pokud postoupí zákon k projednávání pozměňovacích návrhů, předložím prostřednictvím mých kolegů návrh na zákaz kouření ve vozidle, v němž je dítě. Funguje to v mnoha státech.

Víte, že ve 30. letech bylo Československo první zemí na světě, která zakázala kouření při řízení automobilu?

18.1.2017 - Z dnešního dne si odnáším zase mnoho zajímavých setkání. Pozval jsem na tiskovou konferenci profesorku Evu Králíkovou, známou odpůrkyni tabáku a profesora Pavla Pafka. Ten díky své plicní chirurgii zná důsledky kouření - aktivního i pasivního - nejdůkladněji. Paní ředitelka pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) sdělila postoj WHO na zítra projednávaný zákon a podpořila naléhavost přijetí. Já jsem se zmínil o dopadu na mladistvé a děti. Předseda Klubu KDU-ČSL a nezávislých Petr Šilar sdělil, že přijetí zákona tento klub podporuje.

Na záznam z tiskového brífingu se můžete podívat ZDE.

Tiskovou zpráva z tiskové konference si můžet přečíst ZDE.

17.1.2017 - Čtvrtečního zasedání Senátu se nezúčastním. Důvodem je vedení výboru České neonatologické společnosti ČLS JEP. Tato schůze byla naplánovaná ještě před volbami, organizuji ji a budou na ní provedeny volby předsedy společnosti. Jak jsem slíbil před volbami, většinu funkcí, které mám omezuji. Proto nebudu kandidovat na pozici předsedy odborné společnosti. Dále jsem po dohodě s ředitelem nemocnice snížil úvazek, nehlásil se do nového akademického senátu Lékařské fakulty UP. Další "uvolňování rukou" mě ještě čeká. Každopádně chci svůj čas zaměřit už jen na mé oddělení ve FN Olomouc a Senát PČR.

11.1.2017 - Po dvouměsíční zkušenosti v Senátu jsem začal projednávat zákony s odborníky na danou problematiku. Vzhledem ke krátké lhůtě, kterou Senát k projednání novel zákonů má, jsem se rozhodl požádám odborníky o stanovisko a případně návrhy na změnu zákona. Zatímco na minulé schůzi senátu jsem se věnoval novelám zákonů z lékařského prostředí, které úzce souvisely s mou prací a zkušenostmi, na v pořadí již 4. schůzi Senátu budeme projednávat mimo jiné novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Jsem velmi rád, že se v tomto ohledu mohu obracet na řadu lidí, kteří se v této oblasti na Olomoucku pohybují.

"Rozum je světlo, kterým má být příroda osvětlena a ne zapálena."

Giacomo Leopardi

6.1.2017 - Tři smutné ztráty

1.) 11.10.2016 jsem navštívil dámy a pány z olomoucké Konfederace politických vězňů a bojovníků za svobodu. A dnes umřel pan Milan Sehnal, dlouholetý předseda Konfederace politických vězňů a bojovník za svobodu, skaut. Jarda Morávek, člen stejného sdružení mi napsal: Byl to skvělý člověk a bude tu moc chybět... A já mu věřím... Ubývá takových lidí jako je pan Milan Sehnal. Podívejte se co v životě prožil.

2.) 30.12.16 zemřel náš rodinný přítel P. Bartoloměj Kulhavý OP ve věku 95. let. V padesátých letech chodil k mé babičce s ostatními PTP (" černými barony") při vycházce z kasáren občas sloužit mši v nasem obýváku. A babička, válečná vdova s třemi dětmi, ke zároveň nakrmila. Ja ho znal uz jen z občasných návštěv. Trpělivý clovek a silný ve víře.

3.) A dnes nam odešlo jedno z nemocných dětí v péči naseho hospice Nejste sami. I tyto nase děti a jejich rodiče jsou hrdinové...

31.12.2016 - Milí přátelé, i vy, které dosud neznám, děkuji vám všem za podporu tento rok. K této příležitosti jsem si schoval fotografii z letošních senátních voleb. Chvíli po vítězství s profesorem Jařabem, vzácným člověkem a prvním senátorem za Olomoucko (1996). Ale všichni, kdo jste mi pomáhali, se mi sem nevejdete. Pocítil jsem oporu i mnoha z vás a jsem za ni vděčný. Tento rok mi dal setkání s vámi. Děkuji vám a těším se na vše další. 

Dovolte mi popřát vám i sobě slovy Jana Skácela:

MODLITBA STARÁ - STARÁ!

A dej mi sílu unésti
všechno co změnit nemám sil

Odvahu abych to nač stačím
na tomto světě pozměnil

A také moudrost abych znal
a od sebe to rozeznal

31.12.2016 - Dnes je poslední den, kdy pro nás všechny v Olomouckém kraji sloužila se svými vrtulníky Alfa Helicopter. Zítra začíná jiná firma, také zkušená. Ale já teď chci všem, kdo s vrtulníky létali, starali se o ně a podíleli se na řízení celé letecké záchranné služby poděkovat za tu velikou a záslužnou práci. Za budování LZS v 90.letech, za spolehlivost a obětavost. Pro novorozence jsme létali hodně právě v letech devadesátých a po roce 2000. Snímky jsou z převozu dítěte v roce asi 2004. Pro mě osobně to byly dobrodružné doby a hezké zážitky. Taky bych rád vzpomenul na ty, kteří věnovali práci mnoho sil a třeba tu teď už nejsou. Piloti a záchranáři Alfa Helicopter a , které jsem znal a znám, jsou velmi pracovití a zodpovědní lidé. Někteří zůstávají na olomouckém heliportu i nadále. Ještě jednou chlapům, které jsem poznal při převozech miminek děkuji. Vážně. Díky.

15.12:2016 - Začíná slavnostni schůze Senatu v Hlavním sále Valdštejnského paláce. Před dvaceti lety byla práce Senátu zahájena právě zde. Teď se tady sešlo množství bývalých i současných Senátorů. Předcházela schůzka bývalých a současných Senátorů KDU-ČSL. Vám , kteří jste mě volili nebo mi stále věříte, děkuji za možnost zúčastnit se nejen tohoto setkání. A za to, ze mohu reprezentovat a pracovat pro Olomoucko.

14.12.2016 - Mé první vystoupení na plénu Senátu při projednávání novely zákona č. 95/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta.

Více o tomto vystoupení naleznete ZDE.

14.12.2016 - Možná si vzpomínáte, že jsem před několika měsíci psal o tom, že se bude v Olomouci otevírat ve Vojenská nemocnice Olomouc dětské oddělení dlouhodobé intenzivní péče. Včera proběhlo slavnostní otevření tohoto oddělení. Jsem rád, že se podařil další z plánů ve prospěch nemocných dětí. Gratuluji všem, kteří se o toto mimořádní dílo zasadili. Moc mě mrzí, že jsem se nezúčastnil osobně, neboť souběžně zasedal Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu.

16.11.2016 - Premiéra na zasedání Senátu je za mnou. Dnes jsem složil slavnostní slib a ujal se funkce senátora. Je mi ctí, že mohu zastupovat občany Olomoucka v Senátu. O dění Vás budu pravidelně informovat. Po dvou náročných dnech plných zasedání a schůzek se těším zpět domů do Olomouce.


Vážené dámy a pánové.

Zvítězil jsem v letošních volbách do Senátu za Olomoucko.

Jsem štastný a děkuji.

V prvé řadě děkuji mé ženě a dětem, mé rodině a přátelům. S jejich trpělivostí a pochopením bych do voleb nemohl vůbec vstoupit. A za to, že mi celou tu dobu věřili. Jste pro mě vším.

Děkuji zaměstnancům mého Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci. Za přímou podporu. Ale i nepřímou, protože jejich obětavá práce pro děti a novorozence mi pomohla také a vnesla klid na kampaň. Během několika týdnů dovolené a dlouhé přípravě před začátkem kampaně ke zhoršení kvality a výsledků nedošlo. A v tom je právě jejich podpora. Už se na vás těším. Děkuji vám, kolegyně a kolegové, sestřičky a lékaři. A také vedení Fakultní nemocnice v Olomouci i Lékařské fakulty Univerzity Palackého za podporu po celou dobu kampaně. A obrovský díky patří rodičům dětí, které prošly našim Novorozeneckým oddělením. Vím, že jste přispěli k mému úspěchu. Maminky i rodiče našich dětí považuji za hrdiny.

Děkuji KDU-ČSL za podporu a nominaci. Byl to projev velké důvěry a jsem šťastný, že se mi to podařilo se ctí odpracovat. Bylo pro mě poučné i to, jak jsou členové KDU - ČSL oddaní svému přesvědčení. Lidé všeho věku mi pomáhali bez ohledu na zisk. Děkuji. Ale nejsem jen na izolovaném ostrůvku jedné strany. Podpora u prvního kola pocházela i od Strany zelených, TOP 09, či STAN. I jim jsem vděčný za vlídné přijetí. Je mi ctí. V posledním týdnu se ke mně přihlásily další strany. Jim také díky.

Naplňuje mě radostí podpora nejrůznějších složek občanské společnosti. Neziskové organizace, skauti, zájmové spolky a mnoho jiných.

Měl jsem velké štěstí na desítky pomocníků či dobrovolníků. Stejný cíl a cesta vytvořily velmi dobrý tým. Mám rád studenty a tak bylo mým přáním mít je během kampaně kolem sebe. I moje volby jsem považoval za určitý pedagogický proces. Naučil jsem se od nich mnoho a doufám, že oni taky. I v tom měly volby pro mě velký význam. Mému asistentovi Michalovi Kudělovi děkuji za vedení mé kampaně i za celý rok života. V podstatě mi ho věnoval. Taky za to, že mi dal nahlédnout i do myšlení své generace. Díky patří i jeho partnerce.

A jsou další stovky lidí, kteří mi pomáhali. Někdy jednou, někdy po celou dobu. Trpělivě a s nadšením. Od prvních setkání jsem z toho byl jak v Jiříkově vidění.

Voliči... Pokud bych měl brát vše podle časové posloupnosti, závěr kampaně tvoří lidé, kteří přichází k volbám a využívají svého práva volit. Od okamžiku mého rozhodnutí vstoupit do voleb ke každému mému voliči cítím závazek. Tedy co jsem slíbil, to neporušit. Nebude to jednoduché. Ale chtěl bych, pokud dnes vyhraji, skládat účty za šest let s klidným srdcem. A tak vám, mým voličům děkuji ještě jednou za vše. Účast v obou kolech a důvěru. Budu dělat vše pro to, abych nezklamal. Jsem na vás hrdý a snad budete i vy na mě.

Ale vy, kdo se mnou sdílíte moji cestu k volbám, víte, že jsem vzešel z obyčejných poměrů a prožil obyčejný život. A hlavně jste snad pochopili, že si vážím každého z vás. Nakonec moje heslo " Služba lidem je můj život" i moje dosavadní práce v sobě nese hlavně toto poselství.

Pokud jsem někoho opomenul, pak mi to promiňte. Každý z vás, koho jsem v životě potkal, kdo mě byť i chvilku doprovázel, máte podíl na dnešním dni. Buďme dál poctiví a věřme, že všechna snaha o vítězství základních lidských hodnot má smysl. Že lež přestane být normou a čestné slovo bude zase platit.

Děkuji.

Váš

Lumír Kantor


15.10.2016 - Vážené dámy a pánové,

chci využít ještě těch několik hodin do závěru senátních voleb. Ještě před konečnými výsledky vám chci poděkovat. Teď je na to ten nejvhodnější čas. V prvé řadě děkuji mé ženě a dětem, mé rodině a přátelům. S jejich trpělivostí a pochopením bych do voleb nemohl vůbec vstoupit. A za to, že mi celou tu dobu věřili. Jste pro mě vším.Děkuji zaměstnancům mého Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci za přímou podporu. Ale i nepřímou, protože jejich obětavá práce pro děti a novorozence mi pomohla, abych se mohl věnovat kampani. Během několika týdnů dovolené a dlouhé přípravě před začátkem kampaně ke zhoršení kvality a výsledků na oddělení nedošlo. A v tom je právě jejich podpora. Už se na vás těším. Děkuji vám, kolegyně a kolegové, sestřičky a lékaři. A také vedení Fakultní nemocnice v Olomouci i Lékařské fakulty Univerzity Palackého za podporu po celou dobu kampaně. Obrovské díky patří také rodičům dětí, které prošly našim Novorozeneckým oddělením. Vím, že jste přispěli k mému úspěchu. Maminky i rodiče našich dětí považuji za hrdiny.Děkuji KDU-ČSL za podporu a nominaci. Byl to projev velké důvěry a jsem šťastný, že se mi to podařilo se ctí odpracovat. Bylo pro mě poučné i to, jak jsou členové KDU-ČSL oddaní svému přesvědčení. Lidé všeho věku mi pomáhali bez ohledu na zisk. Děkuji.Nejsem jen na izolovaném ostrůvku jedné strany. Podpora již od prvního kola voleb pocházela i od Strany zelených, TOP 09, či STAN. I jim jsem vděčný za vlídné přijetí. Je mi ctí. V posledním týdnu se ke mně přihlásily další strany. Jim také děkuji. Naplňuje mě radostí podpora nejrůznějších složek občanské společnosti. Neziskové organizace, skauti, zájmové spolky a mnoho jiných. Mám velké štěstí na desítky pomocníků či dobrovolníků. Stejný cíl a cesta vytvořily velmi dobrý tým. Mám rád studenty a tak bylo mým přáním, mít je během kampaně kolem sebe. I moje volby jsem považoval za určitý pedagogický proces. Naučil jsem se od nich mnoho a doufám, že oni taky. I v tom měly volby pro mě velký význam. Mému asistentovi Michalu Kudělovi děkuji za vedení mé kampaně i za celý rok života. V podstatě mi ho věnoval. Taky za to, že mi dal nahlédnout i do myšlení své generace. Díky patří i jeho partnerce. A jsou další stovky lidí, kteří mi pomáhali. Někdy jednou, někdy po celou dobu. Trpělivě a s nadšením.Od prvních setkání jsem z toho byl jak v Jiříkově vidění. Voliči... Pokud bych měl brát vše podle časové posloupnosti, závěr tvoří lidé, kteří přichází k volbám a využívají svého práva volit. Nevím, jak to vše dnes odpoledne dopadne. Ale od okamžiku mého rozhodnutí vstoupit do voleb ke každému mému voliči cítím závazek. Tedy co jsem slíbil, to neporušit. Nebude to jednoduché. Ale chtěl bych, pokud dnes vyhraji, skládat účty za šest let s klidným srdcem.Včera jsem měl od někoho na sociální síti poznámku, že stejně obyčejným lidem nepoděkuji. Přirozeně od někoho, kdo na mém Facebooku nikdy nebyl a nepřečetl si o mně ani řádku. Ale vy, kdo se mnou sdílíte moji cestu k volbám, víte, že jsem vzešel z obyčejných poměrů a prožil obyčejný život. A hlavně jste snad pochopili, že si vážím každého z vás. Nakonec moje heslo "Služba lidem je můj život" i moje dosavadní práce v sobě nese hlavně toto poselství.Milí voliči a přátelé. Neznám výsledek voleb, budeme ještě pár hodin čekat. Nicméně výše uvedené jsem vám potřeboval říci. A poděkovat. Pokud jsem někoho opomenul, pak mi to promiňte. Každý z vás, koho jsem v životě potkal, kdo mě byť i chvilku doprovázel, má podíl na dnešním dni. Pro mě šťastném. Ať zvítězím či nikoliv. Ale prohra to nebude v žádném případě.Buďme dál poctiví a věřme, že všechna snaha o vítězství základních lidských hodnot má smysl. Že lež přestane být normou a čestné slovo bude zase platit.

Váš,Lumír Kantor

13.10.2016 - Dnes jsme se v rámci kontaktní kampaně procházeli Olomoucí. Vidět jste nás mohli u stánku na Horním náměstí, nebo v rámci pochodu s našimi žlutými koly, kde jsme zdravili kolemjdoucí a debatovali o problémech, co je trápí. Bylo to velmi příjemné a upřímné. 

13.10.2016 - Rozhovor pro Olomouckou drbnu. Zbývá jen pár hodin před otevřením volebních místností. Čekání si můžete zkrátit článkem ZDE.

12.10.2016 - "Kdyby zůstal pan Brázdil ve sněmovně a já se stal senátorem, myslím, že bychom se charakterově doplňovali a mohli bychom v těchto rolích udělat pro Olomoucko spoustu užitečného." Rozhovor pro olomoucký deník naleznete ZDE

12.10.2016 - Česká televize vysílala duel k senátním volbám v Olomouci. I když ten skutečný duel začíná až zítra. Odkaz na video ZDE .

11.10.2016 - Dnes jsem navštívil Konfederaci politických vězňů, kteří mi taktéž přislíbili svou podporu. Setkání bylo velice milé a naučné.

11.10.2016 - Pan Jaroslav Morávek mi přislíbil svou podporu do druhého kola senátních voleb a za to mu tímto moc děkuji.  

9.10.2016 - Už jste viděli nové video s osobnostmi Olomoucka, které mě podporují? Děkuji Vám všem za důvěru. Nesmírně si toho vážím! Video naleznete zde

9.10.2016 - Vážení a milí přátelé, omlouvám se za proluku ve psaní. Ale až teď mi začíná docházet co se stalo a děkuji vám všem. Těm mým nejbližším, ženě, dětem a rodičům. Vám, kdo jste mě volili. Je to obrovský projev důvěry a taky obrovský závazek. Tak jak jsem psal už mnohokrát, nezklamu. No a za týden přijďte zase a společně to dokážeme. Přirozeně jsem šťastný a děkuji vám. Škoda, že vám každému nemohu stisknout ruku. Lumír

7.10.2016 - Tak, vše podstatné už bylo asi řečeno... Chtěl bych poprosit o podporu v I. kole voleb do Senátu tento pátek a sobotu. Děkuji vám za trpělivost, se kterou jste mě doprovázeli celou kampaní. A vydržte ještě příští týden :-)6.10.2016 - Lze být současně primářem a senátorem?

Na častou otevřenou otázku moje otevřená odpověď. Lékař má prý pouze léčit. A jak je to tedy dál? Politik má jen politikařit? Všechny lidské činnosti se přece navzájem ovlivňují.

Celý text ZDE.

5.10.2016 - Co se žlutými koly? Vyhlašuji soutěž o let s akrobatickým letadlem nad Olomoucí! Ještě jednou děkuji Klárce a Markovi za jejich podporu a za to že jejich natřená kola ještě zkrášlila naši Olomouc. Nicméně, aby jejich kola během kampaně nezahálela, tak jsem pro Vás připravil soutěž. Stačí se vyfotit s jedním ze žlutých kol a dát to na svůj Facebook. Pro tři vylosované šťastlivce máme připravený 20-minutový let akrobatickým letadlem.

Pravidla soutěže ➡ na svůj profil přidáte veřejný příspěvek s fotkou, kde jste Vy s jedním ze žlutých 🚲, která jsou po ulicích Olomouce. Označíte mou stránku Lumír Kantor a dáte jí 👍.
Soutěž končí 7. října 23:55. V sobotu vylosujeme tři šťastlivce.
UPOZORNĚNÍ: Mějte na paměti, že Váš příspěvek musí být veřejný. V jiném případě ho totiž nemůžu bohužel zaregistrovat.

5.10.2016 - Žlutá kola v Olomouci? Takovou podporu jsem zdaleka nečekal. Navíc od tak mladých lidí. Takže teď mám o několik desítek koleček víc než mí volební soupeři! A navíc žlutých. A třeba to navíc osvěžilo fádní kampaň. Po vyhraných volbach s těmi žluťásky musíme udělat něco dalšího užitečného. Děkuji vám. Srdečně a moc. Video s vysvětlením žlutých kol ZDE.

4.10.2016 - Rozhovor pro Olomouckou drbnu o mě i mé kandidatuře. Více v článku ZDE.

4.10.2016 - Jeden ze stovek příběhů, z mého oddělení. Článek si můžete přečíst ZDE.

3.10.2016 - První setkání dětí a rodičů, kteří byli hospitalizováni na Novorozeneckém oddělení a jeho jednotce intenzivní péče ve FN Olomouc. Bylo nás téměř 800. Z toho 350 dětí. Děkuji sestřičkám a lékařům oddělení, taky desítkám dobrovolníků za pomoc. Děkuji za podporu Fakultní Nemocnici Olomouc,Pevnosti poznání Olomouc a Spolku Korunní pevnůstka, jejich zaměstnancům stejně tak. Dále pak firmám Nestlé nebo též Zoře. Fotografům a kameramanovi. A hlavně děkuji za důvěru "našim" RODIČŮM a DĚTEM. Protože dle Malého Prince: "Navždy jsi zodpovědný za to, co jsi k sobě připoutal". Video ze setkání ZDE.

2.10.2016 - Kapitola třetí: Primář. V tomto pokračování rozhovoru s Davidem Hrbkem si povídáme o mém oboru (neonatologii), řízení oddělení a lékařů, a o tom, jak se péče o nejmenší děti za poslední desetiletí vyvinula. A také o tom, že práce na novorozeneckém oddělení a služba lidem v Senátu jsou navzájem prospěšné. Proč? To se dozvíte právě v tomto rozhovoru :) Pěkný večer. Na rozhovor se můžete podívat ZDE.

1.10.2016 - Proč mne podporuje Jiří Steiger- pilot a předseda Hanáckého Aeroklubu Olomouc? Dozvíte se zde.


1.10.2016 - Kapitola druhá: Elektromechanik. Má cesta na medicínu a k dětskému lékařství byla o něco delší, ale jsem za to moc rád. Má první práce byla v továrně MEZ-Holice v pásové výrobě. Vzpomínám na to období rád, a jsem za tuto životní etapu vděčný, naučila mě mnohému. Jak se to vlastně celé seběhlo se můžete podívat sami zde.

2.10. Olomoucká drbna se zaměřila na dalšího kandidáta do senátu- mě. Článek naleznete zde.

1.10.2016 - Novorozenecké oddělení letos poprvé na Noci vědců! Učili jsme základy resuscitace, lidé si mohli vyzkoušet jak přebalit miminko v inkubátoru a seznámit se s lékaři a sestřičkami našeho oddělení. Zájem byl obrovský a jsme za to rádi.

26.9.2016 - Dnes jsme v rámci kontaktní kampaně byli v Dubu nad Moravou. Milá setkání s Vámi mi dodávají spoustu energie, za což děkuji. 

24.9.2016 - Sobotní Pouť Hanáků ze Samotišek na Kopeček byla krásná. Barvy krojů, zelená a žlutá podzimu, modrá obloha, zpěv... Mám to rád, mezi tou partou na obrázcích mám přátele už několik let. Děkuji vám moc za pozvání i přátelství. Člověk by měl nejenom dostávat (jako já v sobotu od vás), ale hlavně i vracet. Kroj si nezasloužím nosit. Ale myslím, že ještě důležitější je být Hanákem v srdci. Kroj si může obléct každý. Ale z vás na obrázku patří všem. S úctou děkuji.

23.9.2016 - Dnešní kampaňové odpoledne patřilo Olomouci. Moc mě těšil Váš zájem o témata, se kterými přicházím. 

20.9.2016 - Poprvé jsem potkal Karla Schwarzenberga v roce 1992 v Praze, ještě jako kancléře pana prezidenta Havla. Včera jsem měl možnost si s ním popovídat v Jazz Tibet Clubu. Bylo to moc příjemné setkání a je mi ctí, že vyjádřil podporu mé kandidatuře v senátních volbách v Olomouci. Společné téma máme veliké. A tím je skauting. Ve skautských oddílech jsem byli oba od dětství. Vážím si jeho podpory, stejně jako podpory TOP 09 - Olomouckého kraje, Strany zelených Olomouckého kraje a Starostů ProOlomoucký kraj.

19.9.2016 - Tak jsem opravdu odpověď Ing. Tesaříka na můj otevřený dopis dostal. Přečtěte si ho až do konce, prosím. Pan senátor píše, že jsem měl pravdu. Jen ke dvěma bodům:

a) Předvolební folklór - prý ho přelepuji svými plakáty. Nepřelepuji, opravdu to nemám zapotřebí a mí kolegové jsou spolehliví. Kolikrát jsme to už slyšeli o všech jiných volbách,
b) K manipulaci o tom, že si nevážím lidí v místech dotčených Východní tangentou... Vážím. Protože jsem na Chválkovické ulici bydlel několik let. A vyjet ze vrat přímo na silnici byla hrůza. Stejně tak jako příšerný hluk z nějakého kovošrotu v ulici Na Zákopě. Bez nadsázky mi je místních lidí líto. Srdečně zdravím všechny, které tam znám. Znění odpovědi zde .

16.9.2016 - Dnes jsem ráno rozdal skromné svačiny zaměstnancům továrny, kde jsem před desítkami let pracoval. Tehdy MEZ Olomouc-Holice a nyní M.L.S. Byla ještě tma a úplně se mi vybavily ranní cesty do práce od tramvaje tak, abych stačil píchnout na vrátnici před šestou. A tak jsem si každého z těch lidí, kteří byli tak hodní a pytlík si vzali, považoval a uvědomil si, že každý máme na tomto světě nějakou roli. A všechny jsou potřebné. Že skromnost a pokora je veliký dar. 

Více na mém blogu ZDE.

15.9.2016 - Otevřený dopis Ing. Martinu Tesaříkovi, kandidátovi v senátních volbách (ČSSD).     Znění Otevřeného dopisu ZDE.


14.9. 2016 - Dnes jsme v rámci kontaktní kampaně navštívili Grygov.

13.9.2016 - Tak dnes na ČR Olomouc byla v 15:45  moje "Senátorská vizitka". Je to jen pět minut. Podmínky byly poměrně náročné. Pokud chcete moje postoje porovnat s ostatními osmi kandidáty, pak si je najděte zde .Takový malý kvíz. Kolik kandidátů zvládlo svoji vizitku bez ztráty kytičky časového limitu? 

12.9. 2016 - Pěkný podvečer z Velkého Týnce. Setkávání s vámi je moc fajn a kampaň je v podstatě pro mě zábava 

9.9.2016 - Jedním z mých témat ve volbách do Senátu na Olomoucku je elektronické bezpečí těch nejzranitelnějších. Tedy dětí a seniorů. Jako soudní znalec jsem řešil několik případů ohrožení dětí dětskou pornografií, zneužití nezletilých. Situace to byly bizarní a mnohdy úplně zbytečné. Jizvy v duších dětí i jejich rodičů ale zůstávají navždy. I kolegové z E-bezpečí mě vzali mezi sebe. Mám hodně možností proniknout i do této problematiky a do Senátu si beru i konkrétní úkoly. Těším se na to. Více se o této problematice dočtete na mém blogu. Více ZDE

8.9.2016 - Dnešní den kampaně byl plný návštěv a setkání. Pana vicepremiéra Belobrádka jsem provedl po našem Novorozeneckém oddělení, společně s děkanem Lékařské fakulty jsme mluvili o problematice vzdělávání mediků a hodnocení vědy a výzkumu a navštívili jsme také výzkumné centrum BioMedReg. Odpoledne nás přivítali ve Středisku rané péče a poté jsem si povídal s vámi u Terezské brány :) Počasí nám dnes bylo v Olomouci nakloněno, za což jsem moc rád. 

1.9.2016 - Nezisková organizace Šťastný úsměv dnes na své výstavě v Šantovce křtila knihu fotografií "'Od rozštěpu k úsměvu". Byli tam všichni... paní ředitelka Anežka Rouš Dvořáková. Autorka paní Hatašová. A paní Simona Stašová, patronka Šťastného úsměvu. A mnoho dětí a jejich skvělých rodičů. Dokonce jsem dostal od jednoho chlapce krásný přívěsek na klíče do práce. Práce těchto a podobných lidí je nenahraditelná. I tímto způsobem se občanská společnost uzdravuje. Jsem rád, že toho můžu být součástí. 

1.9.2016 - Dnes jsme byli hosty v pořadu Na slovíčko doktore na rádiu Haná. 

1.9.2016 - První skupinka Novorozeneckého oddělení a Porodnice ve Fakultní nemocnici v Olomouci absolvovala v červnu kurz Prázdné kolébky. Ve dvanácti lekcích jsme se naučili základům komunikace s rodiči, kterým zemřelo nebo se narodilo postižené dítě. Celkem nás bude 110, celé patro olomoucké porodnice. Děkuji všem, kteří nás v tomto podporovali a Prázdné kolébce a Dlouhé cestě za vytrvalost. Mým sestřičkám, porodním asistentkám a lékařům díky za čas a odvahu. Více na mém blogu ZDE.


30.8.2016 - Pěkné odpoledne z Prahy ze zahájení volební kampaně do senátních a krajských voleb a představení kandidátů KDU-ČSL. V podzimních senátních volbách na Olomoucku se budu ucházet o přízeň voličů jako nezávislý kandidát za KDU-ČSL s podporou TOP 09, Strany zelených a hnutí STAN. Budu velmi rád za Vaši podporu. Mám mnoho plánů do budoucna a chci nadále pomáhat. Vím, co pro naše děti a jejich rodiny vykonat. Pro ochranu jejich zdraví a rozvoj. Slibuji, že budu i dále pracovat v mé nemocnici. Práce senátora a dětského lékaře se nevylučují. Naopak. Je nutné, aby měl senátor propojení s realitou všedního dne lidí. Umím naslouchat a dokončit započaté. Skauting a vedení skautského oddílu mě naučilo, že čestné chování, dodržování slibů, nezneužívání postavení a příkladnost, jsou základními vlastnostmi muže. I v Senátu se budu řídit svým životním krédem: "Služba lidem je můj život".

30.8.2016 - Můj dnešní blog se týká neziskových organizací. Jejich činnost je často zesměšňována a přitom většina z nich odvádí práci poctivě. Spolupracuji s mnoha a znám jejich lidi velmi dobře. Jsou spolehliví, pracovití, kreativní a bojují s mnohohlavými draky. Je úžasné, jak se Nedoklubko, Společnost pro ranou péči a desítky dalších starají o děti i dospělé. Nemysleme si, že je nepotřebujeme... Více se dočtete ZDE


27.8.2016 - Společnost pro ranou péči mě provází více než 22 let. Starají se o děti s poruchami zraku, neurologickými a kombinovanými postiženími. Olomoucká pobočka se stará o více než 120 rodin z celého kraje. Dnes jsem s dětmi a rodiči mohl strávit odpoledne na jejich setkání v Posluchově. 

27.8.2016 - V Majetíne jsme se loučili s prázdninami v indiánském duchu.

27.8.2016 - Dnes jsem navštívíl Hanáckou dožínkovou pouť v Dubu nad Moravou. Bylo tu krásně a ozvěny leteckého dne na letišti v Neředíně byly patrné i tady. Dnešní program  na Olomoucku byl velmi nabitý.  

23.8.2016 - Žena je maminkou celý život, ne jen když má malé miminko. Skutečně to platí a mohl jsem se o tom přesvědčit při besedě s olomouckými babičkami ve velmi milé atmosféře.

22.8.2016 - Při návštěvě olomoucké Zory se mi vybavila vzpomínka na mou první práci v továrně MEZ v Holici, na brzké vstávání a dlouhé hodiny u pásu při vkládání vinutí do elektromotorů. Nesmírně si vážím práce těchto lidí. Bylo to pro mne velmi zajímavé.

22.8.2016 - Osobní zkušenost s okupací? Nepamatuji si z 21. srpna 1968 téměř nic. Přesto si vybavuji mnohem více, než v jiných dnech toho roku. Ten den jsem totiž viděl střelbu do lidí... Více o mé osobní zkušenosti se dočtete ZDE


20.8.2016 - Považuji za čest, že se mohu aktivně zúčastnit vzniku ojedinělého oddělení pro dětskou následnou intenzivní péči ve Vojenské nemocnici. Projekt využije chátrající budovu na zadní straně klášterní zahrady. Původně sloužila mnichům jako letní refektář (jídelna). Nyní bude domovem pro 14 dětí. Pro nejslabší z nejslabších, pro nemocné a odkázané na přístroje. Těm s nálepkou beznadějných případů. To, čeho se bojíme všichni, se někdy stane i těm maličkým. Nenadálá příhoda či těžká nemoc zničí jejich soběstačnost včetně takové samozřejmosti, jako je dýchání. Tyto děti jsou odkázány na úplnou péči nás ostatních.  Jsem hrdý, že mé zkušenosti z JIP novorozeneckého oddělení jsou využívány i zde. Jistě, i po této zprávě se stále o uvedeném hovoří špatně. Ale je tu o kousek naděje více.

11.8.2016 - Podívejte se na slíbený rozhovor z pořadu Vaše téma. O mé kandidatuře do Senátu za Olomoucko, o tom, co chci změnit, jak pomoci zlepšovat péči o nejmenší děti, domácích porodech, českém zdravotnictví  a dalších důležitých otázkách současnosti. Rozhovor naleznete zde.

10.8.2016 - Pokud jste včera neviděli Televizní noviny na TV NOVA, můžete kouknout zde. Na celý rozhovor se můžete těšit zítra na mém facebooku a také tady na webu. Tentokrát nejen
o tématech z neonatologie.

Již od jara sledujeme na mém webu život čapí rodinky. Čápata nám vyrostla a začínají se pomalu připravovat na svůj první let. Připravil jsem pro vás soutěž, nechejte vaše děti nakreslit čapí rodinku a vyhrajte zajímavé ceny pro celou rodinu. Informace o soutěži naleznete zde.

Těším se na obrázky Naší čapí rodinky!

Můj chrám. Pořad na televizi NOE TV, pro kterou jsem představil místo, které má pro mne i mou rodinu zvláštní a jedinečné kouzlo. A nejen to, zavítáme i na Novorozenecké oddělení. O životě, poznání, rodině, historii, naději, víře... Na pořad se můžete podívat zde.

Přijměte pozvání na talkshow s hercem a moderátorem Janem Krausem, advokátem Janem Kalvodou, producentem Janem Šternem a primářem Lumírem Kantorem o politice a o tom, co nás čeká a (ne)mine. Moderuje Ivana Plíhalová.
29.6.2016 od 19:00 v Mozartově sále Moravské filharmonie.

Svou účast, prosím, potvrďte zde, kapacita je omezená.

27.6.2016 - Chybí nám sovětská okupační armáda? Článek na toto téma naleznete na mém blogu zde.

23.6.2016 - V Cafe 87 jsme si povídali k výročí 25 let od odchodu sovětských vojsk z Olomouce s těmi, kdo byli při tom, prof. Josefem Jařabem a Michaelem Kocábem. Fotografie si můžet prohlédnout zde.

6.6.2016 - Sledujte s námi čapí rodinku v jejich hnízdě. Kolik se nám letos vylíhlo čápat? Jak o ně budou rodiče pečovat? Vše můžete sledovat on-line zde!

2.6.2016 - Fakultní nemocnice Olomouc se jako třetí v České republice a první na Moravě připojila k projektu Život v kufříku, více o celém projektu se dozvíte zde.

1.6.2016 - Den dětí slavíme také u nás na Novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice Olomouc s Nadačním fondem La VIDA LOCA.
Více se dozvíte zde.

19.5.2016 - Stále čekáme, až se nám naši čápi vrátí zpět na hnízdo. Zkraťme si čekání s archivním videem našich čápů z roku 2004. Vše nalezdenete zde.

16.5.2016 - Podívejte se na nové fotografie z natáčení medailonku z Novorozeneckého oddělení a mého oblíbeného duchovního místa, chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Hejčíně.

2.5.2016 - Oznámení kandidatury do Senátu ve volebním obvodě č. 61 - Olomouc.
Tisková zpráva zde.